MS17795-25 — Sleeve Bearing, Plain, Sintered Bronze
Part Number
MS17795-25
Bearing Type
Sleeve Bearing, Plain, Sintered Bronze
Bore in (in)
0.25
Dash No
-25
Finish
None
Governing Doc
MS17795
Id Max in (in)
0.251
Length in (in)
0.4375
Material
Sintered bronze, Oil-Impregnated
Nominal Size in
1/4
Od in (in)
0.44
Section
307
Standard
MIL-Std-1762
Static Cap Lb (lb)
903
Source: MIL-STD-1762
Sleeve Bearing, Plain, Sintered Bronze — MS17795-25: nominal size in 1/4 · bore in 0.25 in · od in 0.44 in · length in 0.4375 in · static cap lb 903 lb · material Sintered bronze, oil-impregnated | Mil1762 Plain Bearings | Engineering Database