MS17796-25 — Sleeve Bearing, Flanged, Sintered Bronze
Part Number
MS17796-25
Bearing Type
Sleeve Bearing, Flanged, Sintered Bronze
Bore in (in)
0.25
Dash No
-25
Finish
None
Flange Od in (in)
Flange Thickness in (in)
0.0625
Governing Doc
MS17796
Id Min in (in)
0.251
Length in (in)
0.5
Material
Sintered bronze, Oil-Impregnated
Nominal Size in
1/4
Od in (in)
Section
302
Standard
MIL-Std-1762
Static Cap Lb (lb)
910
Source: MIL-STD-1762
Sleeve Bearing, Flanged, Sintered Bronze — MS17796-25: nominal size in 1/4 · bore in 0.25 in · od in 0.377 in · length in 0.5 in · flange od in 0.46875 in · flange thickness in 0.0625 in · static cap lb 910 lb · material Sintered bronze, oil-impregnated | Mil1762 Plain Bearings | Engineering Database