MS35772-75 — Sleeve Bearing, Flanged, Bronze
Part Number
MS35772-75
Bearing Type
Sleeve Bearing, Flanged, Bronze
Bore in (in)
0.75
Dash No
-75
Finish
None
Flange Od in (in)
1.25
Flange Thickness in (in)
0.125
Governing Doc
MS35772
Id Max in (in)
1.003
Id Min in (in)
Length in (in)
0.75
Material
Wrought Bronze
Nominal Size in
3/4
Section
301
Standard
MIL-Std-1762
Source: MIL-STD-1762
Sleeve Bearing, Flanged, Bronze — MS35772-75: nominal size in 3/4 · bore in 0.75 in · length in 0.75 in · flange od in 1.25 in · flange thickness in 0.125 in · material Wrought bronze | Mil1762 Plain Bearings | Engineering Database